czwartek, 15 września 2016

Akumulatory – źródła energii w pojazdach

http://elektromechanika-pojazdowa.blogspot.com
Akumulatory stosowane w pojazdach to kilka ogniw połączonych szeregowo lub równolegle.
Ogniwo to urządzenie, w którym zachodzące reakcje chemiczne są źródłem elektronów, a przepływ elektronów to prąd elektryczny. 
 
W akumulatorze można za pomocą zewnętrznego źródła prądu odwrócić kierunek przebiegu reakcji chemicznych czyli ponownie naładować ogniwo.

Dla wytworzenia energii elektrycznej w samochodzie jest niezbędna praca silnika, a im większe zapotrzebowanie na energię, tym większe zużycie paliwa.
Pięćdziesiąt lat temu samochód potrzebował ok. 300W mocy elektrycznej, w tej chwili potrzebuje jej ponad 1000W (bez uwzględniania rozrusznika), między innymi dla zasilania ogrzewanych foteli, lusterek, kierownicy, czy odtwarzacza DVD. Energia potrzebna jest również w czasie, gdy samochód stoi – dla podtrzymania pamięci sterowników, radia i zasilania systemu alarmowego.

Akumulatory są często niedoładowane, a trzeba pamiętać, że głębokie rozładowanie akumulatora skraca jego żywotność.

Ilość energii, jaką możemy pobrać z akumulatora jest zależna od jego temperatury.
Zbadano, że obniżenie temperatury akumulatora z +25°C do -20°C obniża o połowę ilość energii którą można z niego pobrać, równocześnie powodując dwukrotny wzrost natężenia prądu pobieranego przez rozrusznik w czasie rozruchu silnika.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz